Zdrowie
Zaćma operacja – dowiedz się więcej

Zastanawiasz się, czym jest zaćma i jakie konsekwencje może nieść jej nieleczenie? Jeśli na to pytanie odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś „tak”, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest chorobą soczewki. Powoduje ona zmętnienie soczewki zaburzając widzenie. Choroba ta rozwija się stopniowo, ale istnieją przypadki, w których zaćma rozwija się nagle. Zaćma powoduje pogłębienie krótkowzroczności, widzenie nieostrych kolorów, czasem nawet powoduje podwójne widzenie. Rozwija się ona głównie z powodu urazów oka, cukrzycy, palenie papierosów oraz z powodu zażywania niektórych leków.

Jak możemy wyleczyć zaćmę?

By zminimalizować skutki choroby należy zapisać się na zaćma operacja. Istnieją trzy podstawowe metody operacji zaćmy. Pierwszą techniką jest tzw. fakoemulsyfikacja, polegająca na zrobieniu niewielkich nacięć w okolicy rogówki za pomocą mikroskopu. Do oka wprowadzana jest malutka sonda USG, która rozpuszcza objawy zamglenia poprzez drgania ultradźwiękowe.
Drugą możliwą metodą jest wewnątrztorebkowa zaćma operacja stosowana głównie w zaawansowanych przypadkach choroby. Zmiana, która wymaga usunięcia zostaje wykonana przez nacięcie trochę większe niż w przypadku fakoemulsyfikacji. Zabieg ten wymaga założenia szwów z powodu większej rany. Analogicznie wydłuża się także proces gojenia.

Operacja zaćmy – metody usuwania choroby

Ostatnią z podstawowych metod jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy, która polega na usunięciu całej soczewki. W miejsce usuniętej soczewki wszczepia się sztuczną na stałe. Zabieg jest wykonywany głównie w znieczuleniu miejscowym, jednak u dzieci zabieg ten przeprowadza się pod narkozą. Trwa on krótko, bo średnio około 20 minut.
Ważnym aspektem jest wybór soczewek. Najpopularniejsze z nich to soczewki stałoogniskowe, które zapewniają widzenie wysokiej jakości. Dostępne są również soczewki korygujące astygmatyzm i soczewki wieloogniskowe, które pozwalają na dobre widzenie w różnych odległościach. Wybór soczewki zawsze jest ustalany z lekarzem. Rzadko zdarzają się powikłania po takim zabiegu. Należą do nich infekcje i stany zapalne gałki ocznej, ale także zmiany ciśnienia w gałce. Dodatkowo jest możliwość usunięcia zaćmy w sposób laserowy. Zabieg trwa kilka minut i można go wykonać w kilku klinikach na terenie Polski. Laser działa bardzo precyzyjnie, ograniczając ryzyko uszkodzeń gałki ocznej i powikłań.

Related Post