Okulistyka
Topografia rogówki niezbędna przy kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku

Topografia rogówki jest podstawowym badaniem kwalifikującym do laserowej korekcji wzroku. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna i pełni bezpieczna. Do tego daje pełny obraz na temat przeciwskazań do zabiegu.

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Zabieg jest skierowany do osób, które ukończyły 21. rok życia, a ich wada jest stabilna, tzn. nie zmieniała się w ciągu ostatniego roku. Podstawowym badaniem kwalifikacyjnym jest właśnie topografia rogówki, która daje pełny obraz właściwości rogówki. Dzięki temu lekarz może podjąć decyzję, czy podjąć się zabiegu czy też szukać innego rozwiązania. Przeciwskazaniami do laserowej korekcji wzroku są min. zbyt mała grubość rogówki i obniżenie ilości komórek nabłonka, a także zaawansowany Zespół Suchego Oka oraz poważniejsze choroby wzroku, jak np. jaskra czy zaćma. Schorzenia stożka rogówki również wykluczają takie zabiegi. Konieczne jest jednak przeprowadzenie szczegółowych badań, a jednym z ważniejszych jest topografia rogówki. Bez odpowiedniej kwalifikacji nie da się skutecznie przeprowadzić prac. Na szczęście większość osób kwalifikuje się do tego typu zabiegów. Trzeba im jedynie dać taką możliwość. Co więcej, takie metody z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, bo to skutecznie eliminuje konieczność noszenia okularów, nawet do końca życia. Jeśli wada jest stabilna, prawdopodobnie wystarczy tylko raz wykonać taki zabieg, by cieszyć się sprawnym wzrokiem do końca życia.

Laserowa korekcja to komfort

Choć wciąż jeszcze można usłyszeć zarzuty, że laserowa korekcja wzroku to kaprys i zabieg dla osób bogatych, to jednak wciąż zyskuje uznanie coraz większej ilości osób. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że to bardzo ułatwia życie i pozwala na swobodne funkcjonowanie na co dzień. Część osób źle czuje się w okularach i szuka innych rozwiązań. Są też tacy, którzy nie mogą nosić okularów, bo to ogranicza ich obowiązki zawodowe. W takie sytuacji są np. tancerze, strażacy, piloci. Jeśli nie poddadzą się zabiegowi, będą zmuszeni nosić soczewki kontaktowe, a to sytuacja mało komfortowa. O soczewki trzeba szczególnie dbać, płukać je w specjalnym preparacie antybakteryjnym. To na dłuższą metę może być bardzo kłopotliwe. Nie każdy jest się tym w stanie zajmować we własnym zakresie. Tymczasem zabieg jest prostszym sposobem, bo można go wykonać jednorazowo, a potem nie martwić się już o oczy przez wiele kolejnych lat.

Related Post