Okulistyka
Jaka jest cena operacji zaćmy w Czechach?

Leczenie zaćmy w ramach polskiej służby zdrowia pozostawia sporo do życzenia. Kolejki na zabieg trwają miesiące. Z kolei leczenie prywatne jest bardzo drogie. Nic dziwnego, że szukamy innych rozwiązań. Na szczęście jest sposób, by szybko i niedrogo usunąć kataraktę. Dowiedz się jak.

Pozbądź się zaćmy za granicą…

Od 2013 r w Polsce obowiązuje tzw. dyrektywa transgraniczna. To duże ułatwienie dla chorych, którzy mogą swobodnie leczyć się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na czym to dokładnie polega? W dużym skrócie wystarczy umówić termin zabiegu, np. Czechach. W dniu przyjęcia do szpitala uiszcza się opłatę za usługę z góry. Cena operacji zaćmy u naszych czeskich sąsiadów to około 2,5 tys. zł. To wprawdzie dość duża kwota, ale potem można ubiegać się o zwrot kosztów z polskiego NFZ. Kasa chorych płaci w takim przypadku 2 tys. 100 zł. Suma, jaką faktycznie trzeba ponieść, jest bardzo niska, a zwłaszcza w porównaniu z prywatnym leczeniem w Polsce. Nic dziwnego, że na taką formę pomocy decyduje się coraz więcej osób. Jest to jak najbardziej normalne zważywszy, że zaćmę trzeba jak najszybciej wyeliminować. Nieleczone schorzenie postępuje, a chory z miesiąca na miesiąc widzi coraz gorzej. Jeśli katarakta będzie już w fazie przejrzałej, nie ma żadnego ratunku. Chory raz na zawsze będzie skazany na utratę wzroku. To powoduje każdy szuka różnych rozwiązań, by uratować swoje oczy.

Formalności nie są takie straszne…

Choć sporo osób jest przerażonych formalnościami, które trzeba dopełnić, by otrzymać dofinansowanie, to wbrew pozorom nie jest to wcale takie skomplikowane. Coraz więcej placówek medycznych oferuje pomoc w tym zakresie. Warto skorzystać usług pośredników, bo to znaczne ułatwienie. Personel podpowiada, jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie udać się po dofinansowanie. W ten sposób załatwienie refundacji nie jest wcale skomplikowane. Na zwrot kosztów trzeba czekać do 30 dni. Czasem zdarza się, że trwa to dłużej ze względu na konieczność wszczęcia procedury wyjaśniającej. Wtedy ten okres wydłuża się do 60 dni. Tak czy siak cena operacji zaćmy w ramach dyrektywy transgranicznej nie jest wcale wygórowana.

Polski personel służy pomocą…

Leczenie w Czechach jest już tak popularne, że w klinikach przy granicy pracuje personel mówiący w języku polskim. Dzięki temu można bardzo szybko pozbyć się ewentualnych obaw, co bezpośrednio przekłada się na samopoczucie. Na bieżąco można również dopytywać o wszystkie szczegóły, a także formalności.

Related Post